O kampanii

„Brakuje normalności, ruchu, gotowania obiadu. Spontaniczności”

Leczenie onkologiczne dziecka trwa najczęściej od trzech miesięcy do kilku lat. To całkowite wywrócenie do góry nogami życia całej rodziny. 26 maja 2023 r. Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” ruszyła z ogólnopolską kampanią, która ma pomóc rodzicom w zadbaniu o swoje potrzeby, aby oni mogli zadbać o potrzeby chorych dzieci. Kampania potrwa do 23 czerwca, czyli dnia ojca.

Diagnoza dziecka to moment ogromnego stresu dla rodziców. Strach, niepewność, mnóstwo pytań. Życie całej rodziny zmienia się często z dnia na dzień. Konieczna jest szybka reorganizacja codzienności: rezygnacja z pracy jednego z rodziców, zapewnienie opieki zdrowemu rodzeństwu, zabezpieczenie pieniędzy na drogie leczenie.

Przez wiele tygodni rodzina musi żyć w rozłące. Mama i tata są zmuszeni do rezygnacji z większości swoich planów, ulubionych aktywności, spotkań ze znajomymi. Wyzwaniem staje się utrzymywanie relacji z bliższą i dalszą rodziną, brakuje bliskości z partnerem/partnerką, trudno znaleźć zrozumienie wśród przyjaciół, którzy nie doświadczyli choroby przewlekłej u dziecka. Trzeba zacząć polegać na innych, nauczyć się prosić o pomoc. Przełamać wiele barier.

Bądźmy w kontakcie! Robimy to dla dzieci

Celem kampanii „Rodzice w kontakcie” jest między innymi zwrócenie uwagi na wyzwania, z którymi mierzą się rodzice dzieci chorych onkologicznie oraz wskazanie, jak można ich wspierać.

Staramy się podkreślać, że gdy choruje dziecko, choruje cała rodzina. Rodzic jest bardzo potrzebny dziecku w chorobie nowotworowej – jego prawdziwa obecność i dostępność ma duży wpływ na sukces leczenia. To niemal stuprocentowe skupienie sprawia jednak, że rodzic zapomina o innych ważnych społecznie rolach – współmałżonka, przyjaciela. Zapomina, że zasoby emocjonalne i mentalne do tego, aby wspierać chore dziecko, biorą się z dbałości o siebie – mówi Anna Apel, Prezes Zarządu Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

Trwa zbiórka darowizn indywidualnych, dzięki którym Fundacja zrealizuje zajęcia warsztatowe, kreatywne i relaksacyjne przeznaczone dla rodziców w dwóch szpitalach onkologicznych: w „Przylądku Nadziei” we Wrocławiu oraz w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii w Bydgoszczy. Ponadto Fundacja planuje zakup wyposażenia ułatwiającego i umilającego rodzicom pobyt z dzieckiem w szpitalu. Celem jest uzbieranie 40 000 zł. Zbiórka trwa do 23 czerwca, czyli dnia ojca.

Pomóż #StanąćNaNogi

Zachęcamy do okazania solidarności i wsparcia rodzicom dzieci chorych onkologicznie, których świat niespodziewanie stanął na głowie. Aby to zrobić, można umieścić w swoich social mediach własne zdjęcie obrócone do góry nogami, opatrzone hasztagiem #stanąćnanogi. Dodatkowo warto załączyć link do zbiórki, która prowadzona jest pod adresem www.rodzicewkontakcie.pl.

Jak jeszcze możesz pomóc?

Jeśli nie chcesz lub nie możesz wesprzeć zbiórki finansowo, ale możesz zakupić choćby drobiazg, który wesprze OnkoRodziców podczas pobytu z dzieckiem w szpitalu, zachęcamy do zapoznania się z listą rekomendowanych podarunków dla rodziców i opiekunów przebywających w szpitalach.

Od 26 maja do 23 czerwca 2023 r. przyjmujemy podarunki w biurze Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” we Wrocławiu. Możesz je przynieść osobiście lub wysłać pocztą/kurierem. Adres i dokładną instrukcję znajdziesz w pliku z listą rekomendowanych podarunków.

Pamiętaj, że wszystkie podarunki muszą być nowe, najlepiej w oryginalnych opakowaniach.

Naszą wizją jest świat, w którym wszystkie dzieci i nastolatkowie chorzy onkologicznie pokonają nowotwór i będą mieli szansę wieść zdrowe i szczęśliwe życie. Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, nieprzerwanie od 32 lat otacza opieką dzieci i nastolatków z chorobą nowotworową oraz ich rodziny na każdym etapie leczenia.

Umożliwiamy dostęp do światowych osiągnięć onkologii dziecięcej i najnowszych metod leczenia. Świadczymy wsparcie psychologiczne, pedagogiczne i socjalne. Prowadzimy i finansujemy badania naukowe, rozwijamy wiedzę służącą szybkiej diagnozie i efektywnemu leczeniu pacjentów onkologicznych oraz poprawie jakości życia ozdrowieńców. Budujemy społeczną świadomość problematyki chorób nowotworowych u dzieci i nastolatków.

Z naszej inicjatywy wybudowano we Wrocławiu „Przylądek Nadziei”, najnowocześniejszą w Polsce Klinikę dla dzieci chorych na nowotwory. W ciągu roku leczy się w niej blisko 2000 dzieci z całego kraju.